fbpx

Americká knihovna

Americká knihovna je označení pro knihovny Barrister’s bookcase které používali právníci v Anglii a posléze v Americe. Na konci 19. stolení se barrister’s bookcases staly populárními i v běžných domácnostech. Na jejich zpopularizování se nejvíce podílel americký výrobce nábytku Globe-Wernicke Co.

Americká knihovna

Ameridká knihovna


Co je barrister?
Co je americká knihovna – barrister’s bookcase?
Globe-Wernicke historie
Americká knihovna – obchodní názvy
WCAM a americká knihovna

Co je barrister?

Lépe řečeno „Kdo je barrister“.

Barrister (t.j. ten, kdo je připuštěn k soudnímu zábradlí, anglicky „to the bar“) je v Anglii název advokátů na rozdíl od právních zástupců zvaných solicitors Jejich původ sahá do doby Edvarda I., kdy byly zřízeny vyšší královské soudy. (Ottův slovník naučný, Třetí díl, Praha: J. Otto, 1880).

 

Tito advokáti potřebovali ke své práci mnoho právnických knih které sebou nosili k soudu, nebo ke svým klientům. Proto byl vyvinut specializovaný druh přenosné knihovny, pro který se vžil název The barrister’s bookcase.

 

Americká knihovna – The barrister’s bookcase

 

Americká knihovna (barrister’s bookcase) se skládá z několika samostatných částí které mohou být naskládány na sebe tak že vytvoří volně stojící knihovnu. Když je třeba knihovnu přemístit, je každá část přepravována samostatně aniž by bylo nutné odstranit její obsah a stává se kufříkem plným knih. Tradičně je každá sekce vybavena prosklenými dvířky které se vyklápějí směrem vzhůru a po vyklopení je lze zasunout nad uložené knihy.

Americké knihovny získaly obecnou popularitu v druhé polovině 19 století. Originální knihovny z této éry byly vyrobeny z masívního dřeva a byly vybaveny silnějším, nebo olovnatým sklem, tak aby vydržely cestování a odolaly i nerovnostem cesty.

Moderní kopie nejsou většinou vyrobeny z masívního dřeva a nejsou ani složeny ze samostatných oddělitelných sekcí. Běžně je to jen standardní konstrukce knihovny vybavená samostatnými dvířky tak, aby budila dojem původního vzoru.

Americká knihovna

Americká knihovna základní sekce

 

Globe-Wernicke Co. – historie

Globe-Wernicke reklama

Globe-Wernicke reklama

Globe-Wernicke je nejznámější výrobce Amerických knihoven.
Společnost Globe-Wernicke vznikla, když společnost Globe Company ze Cincinnati v Ohiu zakoupila společnost Wernicke Company z Grand Rapids, Michigan v roce 1899. Mateřská společnost Globe byla založena v roce 1882 Henrym Yeiserem a je známá svými svislými kartotékami a sekčními kartotékami. Společnost Wernicke byla založena v Minneapolis. v roce 1893. Otto Wernicke je považován za vynálezce sekční knihovny. V roce 1897 se společnost Wernicke přestěhovala do Grand Rapids. Brzy po vytvoření Globe-Wernicke Co. začala bitva o kontrolu nad společností mezi Henry Yeiserem a Otto Wernickem, což vedlo k vyhození Otta Wernicke roku 1903.
V roce 1904 se Otto Wernicke připojil ke společnosti Fred Macey, společnost následně změnila jméno na Macey-Wernicke Company, která začala vyrábět knihovny téměř totožné s knihovnami GW. Patentové žaloby a žaloby na ochranné známky které podal Globe-Wernicke na Macey-Wernicke měly za následek soudní příkaz, který v roce 1906 donutil Macey-Wernicke změnit název na společnost Macey . GW nakonec patentové žaloby proti Macey prohrála. GW zkrachovala po pádu akciového trhu v roce 1929.

 

Americká knihovna – obchodní názvy

Knihovny vyráběné těmito společnostmi se obvykle nazývají „barrister“ knihovny kvůli jejich oblibě u právníků. Wernicke a GW však preferovali termín „elastická knihovna“ (Elastic BookCases). Důvodem bylo upozornit na pružnou povahu knihoven. Majitelé domů si mohli zakoupit malou knihovní sadu a později si přikoupit další oddíly, aby knihovnu rozšířili, tak jak počty jejich knih rostly. Později je GW označovala jako „sekční knihovny“ (Sectional BookCases). Každá knihovna sestávala ze základní sekce, jedné nebo více sekcí na knihy nebo jiných speciálních sekcí a horní sekce poskládané na sebe tak aby vznikla volně stojící knihovna, která by mohla splňovat požadavky téměř jakéhokoli zákazníka.
Elastic bookcase

Elastic bookcase

WCAM a americká knihovna

 

Kontakt

WCAM s.r.o.
Druhá 62
26712 Loděnice – Jánská
IČ: 29134340
DIČ: CZ29134340

Social